Odbywająca się w Wadowicach szkoła modlitwy ma już za sobą kilkuletnią tradycję. Od tego roku zostaje włączona w szerszy projekt – „Smak Karmelu”. Szkoła modlitwy w wersji rekolekcyjnej składa się z czterech etapów. Podejmowane tematy obejmują całość zawartej w karmelitańskiej duchowości nauki o modlitwie – od pierwszych początków, aż po szczyty zjednoczenia z Bogiem. Rekolekcyjna atmosfera, oderwanie się na kilka dni od codziennych zajęć sprzyja wyciszeniu, złapaniu kontaktu z własnym wnętrzem i Tym, który je zamieszkuje.
CZTERY ETAPY
 • I. Zaproszenie do modlitwy

  Czym jest modlitwa? Jakie jest jej bogactwo i jak ją pogłębić? Jak zamienić obowiązek modlitwy na szczególne, miłosne spotkanie. To pytania, na które odpowiedzą te rekolekcje. Możliwość indywidualnych rozmów z ojcami posługującymi pozwoli włączyć modlitwę wewnętrzną w realia własnej codzienności.
 • II. Pogłębienie przyjaźni

  Czym jest modlitwa bez słów, modlitwa wnętrza, medytacja? Jak się w niej rozgościć i o nią zawalczyć? Co wspiera naszą modlitwę? Dlaczego nie wolno zatrzymać się na drodze? I, co najważniejsze, jak pójść dalej? Tym i innym zagadnieniom poświęcony jest drugi etap, który pomoże odnowić motywację do pielęgnowania modlitwy wewnętrznej.
 • III. Wtajemniczenie w głębie modlitwy

  Bóg wyprowadza na pustynię, uczy milczenia i samotności, podtrzymuje znużonych różnymi łaskami, by wytrwali na modlitwie. Co czynić w tym czasie, by nie zatrzymać się w drodze? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć trzeci etap Szkoły Modlitwy.
 • IV. Drogi kontemplacji

  Jak dotrzeć do bram kontemplacji? Jak uczynić Boga gospodarzem naszej modlitwy? Jak pozwolić Bogu oczyszczać nasze spojrzenie wiary i miłości, by mieć dostęp do Bożych tajemnic? Co jeszcze może nas spotkać na drodze wędrówki wewnętrznej? Swoisty kompas otrzyma ten, kto podejmie ostatni etap rekolekcji.
Rekolekcje rozpoczynają się kolacją w środę i kończą niedzielnym obiadem. Oprócz siedmiu konferencji zawierają wspólną modlitwę Liturgią Godzin, czas na modlitwę wewnętrzną i adorację Najświętszego Sakramentu, a także możliwość indywidualnej rozmowy z jednym z ojców na temat rozwoju modlitwy oraz trudności, jakie mogą się pojawiać.